Dökme Yük Taşımacılığı Nedir?

Dökme yani demonte veya büyük hacimli yükler en çok taşınan yük tipleri arasında yer almaktadır. Dökme yükler, ambalaj gerektirmeyen, sıvı veya bulunduğu alanın şeklini alabilen yüklerdir. Genellikle temel ürünler dökme yük sınıfına girer. Gübre, hububat, hayvan yemi, kauçuk, sıvılaştırılmış gaz, her türlü içecek ve petrol bu sınıfa girer. Ayrıca yapı malzemesi olan kasnak, bobin ve dökme ahşap ürünler de bu sınıfa girer. İşlenmemiş maden ürünleri de yine dökme yük taşımacılığına örnek verilen ürünlerin başında gelir.

Dökme yük lojistiğinde yüksek tonaj büyük önem taşır. Bu yüzden bu taşımacılık türünde büyük yük gemileri tercih edilir. Yükler; kasa, koli, konteyner veya varillerin içindedir. Yükler gemilere vinç yardımı ile indirilir ve geminin depo alanlarına yerleştirilir. Lojistik pazarının neredeyse yarıdan fazlasına hâkim olan dökme yük taşımacılığı özellikle kıtalar arasında yapılan ticarette büyük rol oynar. Başta kuru dökme yük lojistiği tahıl gibi hayati ürünlerin dünyanın birçok noktasına yüksek tonajlarla ulaşmasını sağlar.

Dökme Yük Taşımacılığının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Deniz taşımacılığının en geleneksel yöntemlerinden biri olan dökme yük taşımacılığı, özellikle uluslararası lojistiğin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu taşıma tekniği aynı zamanda deniz yolu taşımacılığının ne derece etkin bir seçenek olduğunu da göstermektedir.

Dökme yük taşımacılığı oldukça ekonomiktir. Yüksek tonajdaki ürünleri ek bir paketleme masrafı olmadan yüklenmesini sağlar. Taşıyıcının ek bir ambalaj masrafı harcamasına gerek yoktur. Mallar bulunduğu koliler, variller veya geminin deposunda öylece taşınabilir. Dökme yük konteynerleri variller ve ahşaptan yapılan kasnaklardır.

Dökme yük taşımacılığı zamandan yüksek derecede tasarruf edilmesini sağlar. Yük indirmenin ve yük almanın oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı dökme yük taşımacılığında büyük gemiler kısa sürede yüklerini indirip, rotalarına kaldığı noktadan devam edebilir.

Konteyner taşımacılığına alternatif olan dökme yük taşımacılığı, büyük tonajlı ürünlerin minimum hasarda taşınmasını sağlar. Ancak yük indirme ve alma işlemleri sırasında iş gücü ihtiyacı konteyner taşımacılığına göre çok daha fazladır. Ayrıca ürünlerin güvenliğini sağlamak konteyner sistemine göre çok daha zorludur. Ürünler konteyner sisteminde olduğu gibi bir arada olması yerine ayrı ayrı bölmelere konularak taşınabilir. Ayrıca konteyner gemileri dökme yük taşıyan gemilere göre çok daha ufak boya sahiptir. Böylece dar ve sığ sulara sahip limanlara kolayca girebilir ve yük indirip yük alabilir. Kısacası dökme yük sistemi tercih eden için çok daha ekonomik ve hızlı bir taşımacılık imkânı sunmaktadır.

Dökme yük gemilerine yükleme yapmak için çok daha fazla personele ihtiyaç duyulur. Ayrıca vinç ve nakliye aracı sayısının da fazla olması gerekir. Ancak taşınan yükün tonajı göz önüne alındığında bu oldukça doğaldır. Dökme yük taşımacılığı dünyada gelişmemiş limanlarda dahi kolaylıkla kullanılmaktadır. Daha geleneksel yöntemle indirilen ve yüklenen mallar dünyanın her noktasında geçerliliğini korumaktadır.

En son haberleri e-postanıza alın
İlgili Makaleler